Текстилното рециклиране е ключова стъпка в устойчивото управление на ресурсите и опазването на околната среда. По този начин в глобален мащаб се пестят важни природни ресурси, дава се възможност за освобождаване на плодородни земи и за запазването на естествените екосистеми. Съществуват няколко основни начина за рециклиране на текстил: механично, термо-механично, химическо и биологично.

Механичното рециклиране е процес, при който ненужните текстилни продукти се преработват чрез механични методи, без използване на химикали. Тази технология от една страна е решение за управление на текстилните отпадъци, а от друга дава възможност да се преразгледа подходът към дизайна и производството на текстилни изделия и включва събиране, сортиране и развлакняване на непотребния текстил.

В TexCycle през есента на 2023 година внедрихме съоръжение за развлакняване на текстил с използване на технология от последно поколение на фирмата Del`Orco & Villani. Линията за рециклиране се състои от отделни машини, извършващи различни операции, които можем да обособим в следните етапи:

  1. Етап на рязане, при който се намаляват текстилните отпадъци до подходящи размери, които могат да се обработват от следващите машини.
  2. Етап за съхранение и смесване, при него в буферен съд се задържа нарязаният текстил и автоматично се подава към линията за развлакняване.

3. Линия за отваряне/рециклиране е набор от машини, подходящи за преобразуване на текстилните отпадъци обратно във влакна. Линията се състои от 5 степени (цилиндри) на отваряне и може да се настрои да използва част от тях или всички, според състава на текстила. В състояние е автоматично да отстранява твърди (нетекстилни) елементи като ципове, пластмасови копчета, когато присъстват в приемливи количества.
4. Фино отваряне е допълнителен етап за развлакняване и почистване на влакната, когато дължината им е подходяща за предене.
5. Балиране е последният процес в линията. Служи за опаковане на влакната в стандартни бали с ISO размери.
6. Филтрираща станция е съоръжението, в което се събира технологичният въздух от гореописаните машини и се филтрира в два етапа.
Така описаният процес изглежда доста опростен, но зад него се крият много технологични изисквания към качеството на крайния продукт, продиктувани от последващото му приложение.

Развлакненият текстил или както се нарича “рециклирани влакна” може да се реализира в две основни направления: като суровина в предачната промишленост или  за производство на нетъкан текстил. Това са т.нар. системи със „затворен цикъл/closed loop“ и с “отворен цикъл/open loop“. В момента по-малко от 1% от текстилните отпадъци се рециклират в затворен цикъл.

В общия случай критериите за сортиране на входящата в съоръжението за рециклиране суровина се свеждат до разделяне по цвят, структура и състав. Това е времеемък процес и неговото оптимизиране е възможно чрез прилагането на иновативни технологии.
Използваният от нас метод, благодарение на който с голяма точност определяме състава на влакната, е базиран на близкото инфрачервено отражение (NIR).

Когато рециклираните влакна се използват за предене на нови нишки/конци критериите са доста строги – важна е средната дължина на елементарните влакна, количеството на прах/къси влакна, якост на опън и тн. Тези изисквания налагат целият процес на рециклиране да се проследи още от момента на събиране на непотребния текстил.
Максималната дължина на влакната при изхода на линията е възможен, когато текстилът, който се преработва е еднороден (за предпочитане памук), с еднакъв цвят (за предпочитане бял) и с препоръчителен плетен строеж.

Нетъканият текстил има множество приложения и съответно дава възможност за по-голямо разнообразие при избора на подходяща суровина.  Може да се изработят топло и звукоизолационни продукти, различни слоеве за мебелната промишленост и други.

Съвременните тенденции в текстилната индустрия насърчават преходът към нов модел за производство и потребление, насърчавайки по-екологосъобразен подход към модата и начина на живот. Механичното рециклиране стимулира създаването на по-устойчиви и функционални изделия, които отговарят на растящата нужда от по-щадящи природата алтернативи.