ПОЛЗИ ОТ РАЗДЕЛНОТО СЪБИРАНЕ НА ТЕКСТИЛ

Генерирането на текстилни отпадъци е проблем, тъй като основната им крайна дестинация са сметищата. Поради безпрецедентно високите количества дрехи, които се произвеждат, консумират и биват изхвърлени, сегашният линеен модел – „вземи-направи-изхвърли“ оказва огромен натиск върху нашата планета – нейните ресурси, околна среда и климат.
Важният преход към модела на кръговата икономика изисква много промени в начина, по който дрехите се произвеждат, както в изградените навици на потребителите за покупка и изхвърляне на непотребния текстил. Намаляването на количеството дрехи, които имаме, и удължаването на живота им е най-доброто, което можем да направим.
Разделното събиране на непотребните текстилни продукти е единственият начин те да получат втори живот – отново като дрехи или рециклирани в други продукти.
Факти за потреблението на текстил
Отрицателни последици за хората и околната среда от линейния бизнес модел на текстила
Възможно положително въздействие, което бихме могли да създадем чрез кръгов бизнес модел на текстила
През 2019 г. Европейската комисия идентифицира текстилната промишленост, като такава със значително въздействие върху околната среда, климата и обществото чрез използване на ресурси, вода, земя и химикали и емисии на парникови газове и замърсители.
Планът за действие за кръговата икономика беше приет от Комисията на 11 март 2020 г. Чрез рационализиране на регулаторната рамка планът има за цел да ускори трансформационната промяна, изисквана от Европейския зелен пакт за постигане на по-чиста, неутрална по отношение на климата, ефективна по отношение на ресурсите и конкурентоспособна икономика.

Стратегията на Европейската комисия за устойчиви продукти в кръговата икономика маркира текстила като сектор с висок приоритет за преминаване към кръгова икономика. Една от първите и сравнително лесни за приемане мерки е насочена към управлението на разделното събиране на дрехи с цел намаляване на отпадъците и насърчаване на ремонта и повторната употреба на текстил.
Ревизираната Рамкова директива за отпадъците изисква от държавите-членки да създадат системи за разделно събиране на текстилни отпадъци до 1 януари 2025 г.
Трябва да се установи разделно събиране на всички видове текстилни отпадъци, за да се предотврати попадането им на сметището.
References:
1. Scaling textile recycling in Europe–turning waste into value, McKinsey &Company, July 2022; (Eurostat Prodcom database; Intecus, Germany report, 2020; ISPRA, 2021; ISPRA, 2022;)
2. European Environment Agency (EEA), 2019 Textiles and the environment in a circular economy;
3. Sustainable and Circular Textiles by 2030, Factsheet, European Commission, March 2022
4. JRC, 2021, Circular economy perspectives in the EU Textile sector
5. EU Strategy for Sustainable and Circular Textiles, March 2022
6. A new textiles economy: Redesigning fashion’s future, Ellen MacArthur Foundation, 2017
7. Euratex, 2020, Key facts and Figures
8. Fashion on climate, Global Fashion Agenda and McKinsey, 2020
9. Environmental impact of the textile and clothing industry, European Parliamentary Research Service, European Parliament, January 2019
10. Eunomia, 2018
11. Bethanie M. Carney Almroth et al., Quantifying shedding of synthetic fibers from textiles; a source of microplastics released into the environment, PubMed, October 28, 2017.
12. Durable, repairable and mainstream, ECOS Aril 2021