ПОЛЗИ ОТ РАЗДЕЛНОТО СЪБИРАНЕ НА ТЕКСТИЛ

Генерирането на текстилни отпадъци е проблем, тъй като основната им крайна дестинация са сметищата. Поради безпрецедентно високите количества дрехи, които се произвеждат, консумират и  биват изхвърлени, сегашният линеен модел – „вземи-направи-изхвърли“ оказва огромен натиск върху нашата планета – нейните ресурси, околна среда и климат.

Важният преход към модела на кръговата икономика изисква много промени в начина, по който дрехите се произвеждат, както в изградените навици на потребителите за покупка и изхвърляне на непотребния текстил. Намаляването на количеството дрехи, които имаме, и удължаването на живота им е най-доброто, което можем да направим.

Разделното събиране на непотребните текстилни продукти е единственият начин те да получат втори живот – отново като дрехи или рециклирани в други продукти.

Факти за потреблението на текстил

  • В ЕС-27 и Швейцария всяка година се генерират между 7 и 7,5 милиона тона текстилни отпадъци — малко повече от 15 килограма на човек.  (1)

  • До 2030 г. текстилният отпадък може да нарасне до 9 милиона тона, което съответства на малко под 20 килограма на човек. (1)

  • По-малко от 1% от материала, използван за производството на дрехи, се рециклира в нови дрехи. (3)

  • Тъй като облеклото представлява най-големият дял от потреблението на текстил в ЕС (81%), тенденциите за използване на облекла за все по-кратки периоди преди изхвърлянето им допринасят най-много за неустойчивите модели на свръхпроизводство и свръхконсумация. (4)

  • Нарастващото търсене на текстил подхранва неефективното използване на невъзобновяеми ресурси, включително производството на синтетични влакна от изкопаеми горива. (5)

  • Общо световната текстилна индустрия използва приблизително 93 млрд. кубически метра вода годишно – достатъчно, за да задоволи годишните нужди на пет милиона души. (6)

  • Натискът за минимизиране на производствените разходи, за да се отговори на потребителското търсене на достъпни продукти, води до сложна и разнообразна глобална текстилна верига на стойност, която е изправена пред много социални предизвикателства. По този начин детският труд и нископлатените работници са сериозен източник на безпокойство при производството на облекло.

Отрицателни последици за хората и околната среда от линейния бизнес модел на текстила

  • Потреблението на текстил в Европа е на четвърто място по отрицателно въздействие върху околната среда и изменението на климата след потреблението на храна, жилищата и мобилността. (2)

  • Смята се, че световната модна индустрия отделя близо 10% от общите глобални емисии на парникови газове. (8)

  • Глобалното текстилно производство е отговорно за около 20% от глобалното замърсяване на чистата вода, дължащо се на всички дейности по багрене и финалния завършек на продуктите. (9)

  • Около 35% от цялата микропластмаса, изпусната в околната среда се дължи на текстилните продукти. (3)

  • Около 40 000 тона синтетични влакна се отделят всяка година само в отпадъчните води на пералните машини. (10)

  • Замърсяването с микропластмаса се оценява на приблизително 900 влакна, отделени на квадратен метър плат. (11)

  • В шивашката и текстилната промишленост се използват 1900 химикала, от които 165 са класифицирани като опасни от Европейския съюз. (5)

Възможно положително въздействие, което бихме могли да създадем чрез кръгов бизнес модел на текстила

  • Намаляване на количествово текстил на сметищата, имайки предвид, че синтетичните фибри практически не се разграждат, а гниенето на естествените отнема много време и е свързано с отделяне на вредни газове

  • Намалява се използването на енергия, вода и първични суровини за производство.

  • Генерират се по-малко отпадъчни води

  • Намалява използването на оцветители и химикали.

  • Потребителите могат да се възползват по-дълго от висококачествен текстил на достъпна цена. (3)

  • Удължаването на живота на дрехите с девет допълнителни месеца може да намали въглеродните, водните и отпадъчните отпечатъци с 20 до 30% (3)

  • Създават се средно 20 до 35 работни места за всеки 1000 тона текстил, събран за повторна употреба, като например продажбата им като дрехи втора употреба. (3)

  • Ако броят на носенето на една дреха се удвои, емисиите на парникови газове ще намалеят с приблизително 44%, в сравнение с производството на нова дреха. (12)

  • Увеличаване на мащабите на рециклирането на текстила може да помогне за намаляване на емисиите на CO2 с около четири милиона тона — еквивалентно на кумулативните емисии на страна с размера на Исландия. (1)

През 2019 г. Европейската комисия идентифицира текстилната промишленост, като такава със значително въздействие върху околната среда, климата и обществото чрез използване на ресурси, вода, земя и химикали и емисии на парникови газове и замърсители.

Планът за действие за кръговата икономика беше приет от Комисията на 11 март 2020 г. Чрез рационализиране на регулаторната рамка планът има за цел да ускори трансформационната промяна, изисквана от Европейския зелен пакт за постигане на по-чиста, неутрална по отношение на климата, ефективна по отношение на ресурсите и конкурентоспособна икономика.

Стратегията на Европейската комисия за устойчиви продукти в кръговата икономика маркира текстила като сектор с висок приоритет за преминаване към кръгова икономика. Една от първите и сравнително лесни за приемане мерки е насочена към управлението на разделното събиране на дрехи с цел намаляване на отпадъците и насърчаване на ремонта и повторната употреба на текстил.

Ревизираната Рамкова директива за отпадъците изисква от държавите-членки да създадат системи за разделно събиране на текстилни отпадъци до 1 януари 2025 г.

Трябва да се установи разделно събиране на всички видове текстилни отпадъци, за да се предотврати попадането им на сметището.

References:

1. Scaling textile recycling in Europe–turning waste into value, McKinsey &Company, July 2022; (Eurostat Prodcom database; Intecus, Germany report, 2020; ISPRA, 2021; ISPRA, 2022;)
2. European Environment Agency (EEA), 2019 Textiles and the environment in a circular economy;
3. Sustainable and Circular Textiles by 2030, Factsheet, European Commission, March 2022
4. JRC, 2021, Circular economy perspectives in the EU Textile sector
5. EU Strategy for Sustainable and Circular Textiles, March 2022
6. A new textiles economy: Redesigning fashion’s future, Ellen MacArthur Foundation, 2017
7. Euratex, 2020, Key facts and Figures
8. Fashion on climate, Global Fashion Agenda and McKinsey, 2020
9. Environmental impact of the textile and clothing industry, European Parliamentary Research Service, European Parliament, January 2019
10. Eunomia, 2018
11. Bethanie M. Carney Almroth et al., Quantifying shedding of synthetic fibers from textiles; a source of microplastics released into the environment, PubMed, October 28, 2017.
12. Durable, repairable and mainstream, ECOS Aril 2021