
ReHubs Europe е международна организация с нестопанска цел за изграждане на партньорства за справяне с проблема с текстилните отпадъци в Европа.
Стартирането на дейността ѝ беше обявено в Брюксел в началото на Октомври 2023, където ReHubs заяви своята цел да ускори промяната в индустрията, за да се даде възможност ненужният текстил да бъде максимално оползотворен.
Началото бе поставено след тригодишна интензивна подготовка и публикуване на технико-икономическо проучване, в което бяха анализирани бизнес аргументите, разходите и ползите за околната среда от увеличаване на рециклирането на текстилни отпадъци.
ReHubs Europe ще работи от Брюксел в тясно партньорство с EURATEX (Европейската конфедерация за облекло и текстил, която представлява интересите на европейската текстилна и шивашка промишленост на ниво институции на ЕС)
Включването в ReHubs изисква кандидатстващите компании да имат готовност да инвестират и да се ангажират с развитие на текстилното рециклиране в Европа. Всяко заявление преминава през щателен процес на одобрение.
Ние от TexCycle станахме част от организацията през декември 2023 г., като за нас тази стъпка е напредък в разработването и участието ни в общите инициативи за преминаване към устойчива и кръгова текстилна индустрия.

Създаването на центрове за рециклиране в цяла Европа е ключовата мисия на ReHubs. Това съдружие планира да обхване всички етапи на жизнения цикъл на ненужния текстил, съчетавайки събиране, сортиране, обработка и рециклиране на текстилни материали преди и след тяхната употреба.
Проектът се фокусира върху четири основни потока от текстилни отпадъци:
- след потребителски (post consumer) – включва текстилни материали, които вече са били използвани от крайни потребители, например стари облекла или домашен текстил.
- индустриален (commercial) – отнася се до текстила, използван за професионални цели – в хотелиерския сектор, ресторантьорството, както и различните униформи, използвани в индустрията.
- пред потребителски (pre-consumer) – това са количествата, произтичащи от търговски дейности, например нереализирани, повредени или върнати стоки.
- след промишлен (post-industrial) – за отпадъците, които възникват след завършването на производствения цикъл, например бракувани и некачествени продукти, изрезки при кроене.
ReHubs си поставя предизвикателството за рециклиране на 2,5 милиона тона текстил до 2030 г., като успешното му изпълнение зависи пряко от сътрудничеството между участниците в текстилната екосистема. Следвайки “Пътната карта за стратегията на ЕС за текстила”, организацията насърчава взаимодействието между производители на текстил, модни марки, събирачи и рециклиращи предприятия, химическа промишленост, доставчици на технологии и други участници.

Европейската текстилна и шивашка промишленост е стратегически стълб на европейската икономика със 140 000 компании и 1 300 000 заети лица.
До края на 2024 г. тя ще бъде изправена пред предизвикателството да въведе задължително разделно събиране на ненужния текстил.
ReHubs Europe се създава като отговор на това законодателство, тъй като в момента в Европа липсва мащабен план за повторна употреба и рециклиране на сегашните 7,5 милиона тона текстилни отпадъци.
С преодоляване на предизвикателствата пред текстилната индустрия и създаването на устойчив модел за обработка на ненужния текстил, ReHubs играе ключова роля в създаването на зелена икономика в Европа, като част от ползите са:
- Качествени вторични суровини;
- Намаляване на разходите;
- Устойчив дизайн;
- Създаване на платформа за „Ноу-хау“ (know-how) – практически знания, умения, техники и опит в областта на оползотворяване на текстилните отпадъци;
- Насочване на малки и средни предприятия към кръговата икономика;
Източник: https://www.rehubs.eu/