
Adidas е сред компаниите лидери в спортните стоки, но и в усилията в посока устойчивост. Един от първите брандове иноватори в производството на по-устойчиви облекла и обувки, първите с публичен отчет за устойчивост, както и едни от създателите на инициативи като Better Cotton, Leather Working Group, Fair Labor Association.
Устойчивостта е залегнала в основните ценности на марката, защото „ако не се грижим за земята, скоро няма да има къде да спортуваме.“
В статията ще се опитаме да проследим някои от основните послания на марката в тази посока и да разберем какво стои зад тях.
Самият факт, че в сайта на Adidas има страница История на устойчивото развитие на бранда и тя започва от 1989 е доста впечатляващ на пръв поглед. Ето някой от интересните факти там:
- През въпросната 1989г. година те са забранили употребата на хлорфлуорвъглеводороди (CFC), заради пагубното влияние върху околната среда.
- През 1998 е приета политика за ограничаването на употребата на химикали, считани за вредни или токсични. Някои от инициативите, последвали тази политика са свързани с постепенното премахване на PVC материалите от основните продуктови категории на марката. Освен това чрез въвеждането на нови технологии, макрата е пионер в намаляването на летливите органични съединения, отделяни при производството на обувки.
- 2001 първият Отчет за устойчивост. Адидас е все още единствената компания в бранша на спортните стоки, представяща публично такъв отчет всяка година.
В сайта успяхме да открием тази страница, където са всики отчети за устойчивост на мерката от тогава до 2016.
Следващите явно са представени в по-интерактивен вид. Ето ТУК е линк към репорта за 2020
- 2004 г. – участие в основаването на Better Cotton Initiative (BCI)
- 2007 г. – Прозрачност по отношение на производството – публикуване на списък с фабрики, включени в производствената верига на марката
- 2011 г. – Кампания за справедливо заплащане чрез проучвания, проведени в 8 държави, в които команията има 25 доставчици производители.
- 2012 г. – Въвеждането на DryDye – система за боядисване без употреба на вода
- 2012 -2014 г. – въвеждане на различни линии с намаляващи отпадни продукти в производството
- 2015 г. – Стартира партньорството с Parley for the Oceans, екологична организация и мрежа за сътрудничество, която цели да повиши осведомеността за красотата и крехкото равновесие на екосистемите в океаните и прилага всеобхватни стратегии за намаляване на замърсяването.
Благодарение на това сътрудничество Adidas пуска на пазара първите обувки направени изцяло от преработена пластмаса от бутилки, събрани в океаните.
Ето видеото от първото представяне на обувките на COP21, 2015: https://www.youtube.com/watch?v=l6tkGMFJg58


- 2016 г. – найлоновите торбички са изцяло премахнати от търговската мрежа на веригата. През 2016 г. adidas се нарежда на второ място в сектора на облеклото и на пето място в общото класиране от 98 корпорации в наскоро стартирания показател за корпоративни човешки права (CHRB).Освен това, adidas се нарежда на първо място в KnowTheChain оценката на принудителния труд в глобалния сектор на облекло и обувки.
- 2017 – Спира употребата на екнократна пластмаса в офисите на Адидас в цял свят.
- 2018 – Стартира масовите инициативи за Багане за опазването на океаните
Run for the Oceans Returns
През юни Adidas и Parley for the Oceans призовават своите глобални общности да се обединят за втора поредна година в едно движение срещу замърсяването на океаните с пластмаса и да бъдат домакин на над 12 големи маратона в шест ключови града, включително седмични дейности по бягане с 50 общности на adidas Runners по целия свят. Събраните пари помогнаха за директното оцеляване и обазованието на 100 000 младежи и техните семейства, които живеят в крайбрежни райони, засегнати от замърсяване с пластмаса.
Adidas създава над 5 милиона чифта обувки, съдържащи пластмаса, събрана от Parsley Ocean Plastic.
- 2019 – Стартира производството и тестването на първите напълно рециклируеми маратонки Loop. Информацията в сайта е, че се очаква да са на пазара през пролетта на 2021, но все още няма данни за това. Има обаче маратнонки Futurecraft Footprint shoes, които демонстрират много ниски нива на изразходвани въглеродни емисии в производството.


Ето и някои от темите, засегнати в Sustainable Review в статия за Adidas
Материали и опаковки
Адидас се стреми да постигне своите 100% рециклиран полиестер в производството до 2024г. През последната година повече от половината е бил такъв. От друга страна 100% от памукът, използван от Adidas е сертифициран от BCI (Better Cotton Initiative) и това е така още от 2018г.
Другите устойчиви материали, използвани в производството на Adidas са рециклиран найлон, рециклирана гума, Tencel, EVA, на основата на водорасли, PU, TPU (рециклиран термопластичен полиъретан)
Повече за използваните материи можед а научите от сайта им ТУК

Пластмаса
Adidas има цяла продуктова линия, направена от Primblue и Primgreen. Primblue се създава от пластмасата добита от океаните, а Primgreen e е материал на растителна основа.
Adidas си партнира с Parley, организация, отдадена на почистването на океаните от пластмасата, за да замени изцяло новата пластмаса в своето производство. Вече са заменили еквивалента на милиарди пластмасови бутилки, заменяйки материалите с такива, получени от отпадъчна пластмаса. Това е може би една от най-популярните кампании и линии на марката.
Животните
Хуманното отношение към животните също е засегнато в политиката на Adidas. Не използват ангора, кашмир или какъвто и да е вид екзотична животинска кожа или вълна, но от друга страна използват доста кожа и пух, без специално специфициране на произхода ѝ. Сертификацията на тези продукти е важна, предвид славата на неетичното отношение към животните именно в в този сегмент.

Устойчива енергия и ресурси
Adidas планира да редуцира нивото на емисиите си от 2017г. с 30% до 2030г и да достигне неутралност до 2050г., което не се различава от общата конвенция и усилията в индустрията.
Относно водата, в сайта им има следната информация: „Целим да намалим употребата на вода до 35% на служител до 2020 (спрямо 2008).
Според Sustainable Review, има и обещание за премахване на опасните химикали от производството, за което се очаква актуализация.
Прозразно и етично отношение към служителите
Проучване на Australian Strategic Policy Institute (ASPI) от тази година свързва бранда със случай на принудителен труд. Адидас отричат да имат преки договори със замесените доставчици, но няма как да проследят това по-надолу във веригата за доставки. Дали и доколко това е вярно не знаем, но класифицирането на Адидас като бърза мода, заради ниските цени и големите количества в производството често ги поставя под прицел, що се отнася до третирането на производствения персонал справедливо.
The Footwear News Achievement Awards награждава Adidas за лидер в сферата на устойчивото развитие и ето какви са заслугите, които те изтъкват:
Въпреки всеобщата цел за въглероден неутралитет до 2050, която е в синхрон с парижкото споразумение, бранда поставя по-скорошни цели за постигане на неутралност на собствените си операции до 2025 г и да редуцира емисиите, причинени от производството на техните продукти с 15%. До тази година има и цел девет от десет продукта да бъдат устойчиво произведени (към момента са 6 от 10)
Choose to give back е инициатива, която Adidas стартира с ThredUp, за да удължим жизнения цикъл на продукта. Потребителите могат да изпращат употребяван продукт от всяка марка чрез Клуба на създателите на Adidas (Adidas Creators Club) и той ще бъде използван повторно или препродаден. Това стартиране бележи първия набег на Adidas в бързо развиващия се бизнес за препродажба.
Съвместно създадените с Allbirds маратонки Futurecraft.Footprint, за които стана дума и по-рано, които са създадени с 63% по-малко емисии от друга подобна обувка за бягане.
И разбира се, не на последно място се споменава и сътрудничествтото с Parley for the Oceans, което е явно най-популярната, дългострочна и смислена крачка в посока устойчивост, предприета от компанията.
Ресурси:
www.adidas.co.uk/futurecraft-allbirds
footwearnews.com/2021/business/awards/adidas-sustainability-award-fnaa-2021-1203213901/
gameplan-a.com/2021/12/the-adidas-sustainability-story-leading-the-change/
adidas-group.com/en/sustainability/managing-sustainability/sustainability-history/
fashionunited.uk/news/business/adidas-more-than-60-percent-of-products-will-be-made-with-sustainable-materials-in-2021/2020122952723
sustainablereview.com/better-brands-is-adidas-sustainable/