На 16.04.2021 се проведе уебинар на тема „Кръговата икономика – инструмент за бързо възстановяване“ организиран от Бюрото за връзка на Европейския парламент в България в партньорство с Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ).

По време на уебинара бяха представени основните идеи, заложени в Новия план за действие за кръговата икономика, а възможностите и предизвикателствата, свързани с нейното осъществяване, бяха обсъдени с представители на общините и бизнеса, като бяха посочени и примери за добри европейски и български практики в тази сфера.

В уебинара взе участие и Сирма Желева, Мениджър Устойчиво развитие в TexCycle, като темата на нейното изказване беше Партньорство между български общини и бизнеса за управление на текстилните отпадъци – добрият пример на Texcycle

Ето и акцентите:

  •  Текстилът – новата пластмаса
    Малко хора си дават сметка, но повишеното потребление на текстилни изделия предизвиква редица негативни екологични въздействия:

    • Свръхпроизводството на дрехи е четвъртият най-голям потребител на първични ресурси и вода (след храната, домакинствата и транспорта)
    • На 2 място по употреба на земя.
    • На 5 място по количества вредни въглеродни емисии.
    • Около 20% от глобалното замърсяване на водата е причинено от боядисването и довършителната обработка на текстилните продукти.
    • Около половин милион тона от пластмасови микрофибри се освобождават в океаните годишно от прането на текстилни продукти на пластмасова основа.
    • Годишното потребление на текстил на европееца е 26 килограма, а едва 1% от произведените дрехи се рециклират в нови дрехи.Именно поради сериозното въздействие на сектора, в законодателния пакет „Кръгова икономика“ е включена цел – до 2025 г. отпадъците от текстил да бъдат разделно събирани във всяка страна-член. В същото време се насърчава повторната употреба като най-предпочитан метод за оползотворяване на текстилните отпадъци и като най-ефективен начин да се справим със сериозните въздействия върху околната среда. Предстои и приемането на Европейска Стратегия за текстила, която ще осигури иновации в сектора и ще стимулира пазарът на устойчиви текстилни изделия, включително пазарът за повторна употреба на текстил.
  • Асоциацията на препаботвателите и търговците на дрехи втора употреба в България

    България има развита индустрия, която вече прилага бизнес-модели за удължаване живота на дрехите и насърчаване на повторната употреба. Кръгова икономика по отношение на текстила се случва на практика вече десетки години у нас и водеща роля за това има Асоциация на преработвателите и търговците на дрехи втора употреба, чийто член е и TexCycle. Приоритет за Асоциацията е именно насърчаване прилагането на Зелената сделка, както и постигане на целите на България за кръгова икономика.Членове на Асоциацията са повече от 40 български и международни компании, които събират, сортират и продават текстилни артикули за повторна употреба.Компаниите-членовете са осигурили повторната употреба и рециклиране на повече от 30 000 тона ненужни дрехи и обувки през 2020 година и 70% от тях са подготвени за повторна употреба.
  •   Данни за потреблението в България
    Българинът изхвърля приблизително 15 кг. текстил на година, в България всяка година около 100 000 т. текстил се изхвърля на боклука – според морфологията на отпадъци за 2017 г.