За отглеждане на конвенционален памук се прилагат колямо количество химически пестициди и торове. От друга страна органичният памук изисква по-голяма площ за отглеждането му сравнено с генно модифицираната култура. И двата вида памук изискват и много вода. Ето защо е чудесна идея да разгледаме и други естествени влакна като алтернатива на памука. Следващият списък обхваща някои от най-популярните.

Бамбук

Бамбукът, макар и много високо ценен от еко-дизайнерите, заради коприненото му усещане и изолиращи качества, до голяма степен е дискредитиран като алтернатива на памука. Голямото му предимство е много бързото израстване, без необходимост от сериозно напояване. Растението може да бъде използвано многогодишно, след като веднъж е достигнало зрялост. Друго голямо предимство е малката нужда от подхранване и издръжливостта му на лоша и суха почва. Много еколози също така смятат, че бамбукът е за предпочитане пред неорганичния памук и синтетичните материи, защото веднъж износени и изхвърлени, те се разпадат по-бързо.

Големият минус обаче е, че производството на влакната изисква тежки химически разтворители, като натриев хидроксид и въглероден дисулфид, които могат да навредят на човешкото здраве и околната среда. Това е причината и използванто му да е спаднало драстично последните години.

Лен

Растение, което може да се отглежда с много по-малко вода и по-малко пестициди от памука, като същевременно се произвежда на по-ниска цена. Той е лесен за отглеждане, непретенциозен и екологично чист продукт. Технологичната му обработка се характеризира с нисък процент отпадъци, които са разградими. Характерната текстура на лена се дължи на по-голямата дебелина на влакната, спрямо тези на памука, но ленените влакна могат да се трансформират в материали, които изглеждат и се усещат подобно на памука. Той е в пъти по-здрав материал от памука, особено когато е мокър. При продължителна употреба и пране не става на мъхести топчета. Не попива добре, затова пък не се цапа лесно. Лесно се глади и лесно се мачка.

Въпреки всички предимства, докато памукът се обработва върху 12,6 милиона акра в САЩ, в момента ленът се отглежда само на 2 милиона акра от американските и канадските земеделски земи.

Коноп

Конопът, индустриално, непсихоактивно растение, което е част от семейството на канабиса, нараства популярността си сред производителите на дрехи през последните години. Стела Маккартни, Калвин Клайн и множество по-малко известни етикети сега използват влакното, което, подобно на бамбук и лен, изисква по-малко пестициди да расте, отколкото памук.

Органичният коноп изисква повече енергия от ограничния памук, но разликата е значително малка. Производството на коноп не се е променило значително през последните 50 години и също така е зависимо от времето и нископлатената работна ръка.

Памукът изисква почти двойно повече обработваема земя от конопът и 4 пъти повече вода при производството, сравнено с конопът.

Лиосел

Лиосел или по-често срещан като тенсел е текстил, направен от пулпа от евкалиптови дървета и внесен, в по-голямата си част, от Южна Африка. Добива се от дървесината чрез извличане на нишката от дървесния пулп след пресиране.Популярността му нараства, благодарение на сходното с памука усещане и устойчивия произход. Подобно на бамбука и лена, евкалиптът изисква по-малко пестициди да расте, отколкото памука.

Тенселът /Tencel®/ е името на запазената марка на наскоро изобретената тъкан. По-голямата част от дървесната маса е сертифицирана от Forest Stewardship Council, а използването на тенсел се е удвоило през последните три години, от 0,2% през 2008 г. на 0,4% днес. 

Въпреки че лиоселът изисква повече енергия, тъй като все пак се изработва от човек, в сравнено с естествените влакна, производството му става в затворен цикъл, което означава, че почти 100% от нетоксичните разтворители се връщат в употреба, вместо да се изхвърлят. Тази еко система е отличена с награда за опазване на околна среда (European Business Award) от Европейския съюз.

Източници:
https://www.considerate-consumer.com/textile-fibres#challenge-garment-production
https://sissyboutique.bg/bg-news-details-1.html
http://dressland.bg

Снимки:
freepik.com