Зад устойчивото производство стоят няколко основни принципа и всеки от тях би могъл да се манипулира в рекламата на дрехите, които купуваме, затова ви предлагаме няколко полезни съвета за разпознаването на устойчивите марки дрехи.

Добре е да сме наясно кое е важно за нас, при избора ни на дрехи, освен стила, разбира се, защото много често марките залагат на различна стратегия и не покриват всичките критерии за устойчиво производство.

Устойчиво производство не означава само то да е екологично, но и да бъде социално отговорно, справедливо, ненакърняващо правата на хората, въвлечени в него. Важно е също как се обработват отпадъчните суровини в производствените фабрики и в шивачните цехове. Не на последно място по важност, макар и в края на цикъла, поставяме и отговорността на компанията към управлението на последващите отпадъци от производството и след края на жизнения цикъл на продукта, които я е произвела.

Много хора вече държат и на неживотински произход на материите за дрехите, които носят и подобни дрехи често са рекламирани като веган или етични, това не ги прави задължително и екологичнo произведени и често се оказва вратичката към така начечения „грийнуош“ или заблуда на клиента за екологично производство. Те могат да са веган, но пък да са  на синтетична основа или да се използват много химии при производството им. Освен това може да не се нараняват животните, но пък да се накърняват правата на служителите във фабриките. Имайте едно наум, когато видите подобни етикети.

Произходът и начина на обработка на материите са основните фактори за степента на  изчерпване на ресурси и замърсяването, което причиняват производителите, затова това е най-ясният показател за екологична съобразност при производството и има най-много сертификации в тази посока.

Естествените материи в повечето случаи са за предпочитане, що се отнася за екологично производство, но това не винаги е така, защото при тяхното производство пък се изчерпват много ресурси. Затова и начина на добиването на суровините е ключов и за това трябва да сте бдителни.  Има много хубави естествени алтернативи на памука, например, които са много по-щадящи, а често и по-трайни.

Проверявайте дрехите за етикети с някои от вече разпознаваемите сертификати от външни организации. Заради широката му употреба, най-разпространените са за екологично произведен памук:

Ето някои от тях:

1 Global Organic Textiles Standard (GOTS)

2 Fairtrade Certified Cotton

3 Better Cotton Initiative (BCI)

4 Cotton Made in Africa (CMiA)

Очаквайте в следващата ни статия повече информация за отделните сертификати.

Сертификатите може да са и за етично или веган производство, а не и за екологично такова, както и обратното, затова когато видите такъв, можете бързо да направите справка, за какво е даден този сертификат на съответната марка дрехи или линия.

Трайността на материите е друг важен фактор за тяхната устойчивост. Колко бързо се разграждат различните материи можете да прочетете тук.

Когато е възможно избягвайте опаковките при покупка или поне ги редуцирайте до минимум. Повечето вериги вече използват хартиени пликове, но дори и те могат да се спестят с малко подготовка и организация. Когато купувате дрехи онлайн, не пропускайте да попълните, където  това е възможно, че имате изискване за минимална опаковка.

 

Проучете любимите си марки за дрехи.

Какви са стандартите им на работа? Какви са екологичните им цели и заложили ли са план да постигнат общите европейски стандарти за 2025г? Как депонират отпадъците си и рециклират ли остатъчните материи? Как се отнасят към служителите си? Каква е корпоративната им социална отговорност?

Изборът на дрехи втора употреба е сред най-екологичното пазаруване на дрехи, но дори сред тях можете да набележите своите любими марки и да ги проучите, защото качеството в производството означава и дълготрайност, а това е най-важно и дори е включено в думата Устойчивост.

Снимки: Unsplash